رعد رباتیک / مقالات

ربات دندان پزشک

توسط | بهمن 16, 1400 | دسته‌بندی نشده | 0 دیدگاه

دندانپزشکی معمولا با صرف زمان و گاه خراش های ناخوشایند با ابزارهای مکانیکی برای حذف پلاک از دندان همراه است. چه می شد اگر دندانپزشک بتواند ارتش کوچکی از رباتهای ریز را بطور دقیق و غیر مخرب برای حذف آن به کار گیرد؟دانشمندان معتقدند با پیشرفت در زمینه مهندسی، فناوری نانو و دندانپزشکی و دستیابی […]
دندانپزشکی معمولا با صرف زمان و گاه خراش های ناخوشایند با ابزارهای مکانیکی برای حذف پلاک از دندان همراه است. چه می شد اگر دندانپزشک بتواند ارتش کوچکی از رباتهای ریز را بطور دقیق و غیر مخرب برای حذف آن به کار گیرد؟دانشمندان معتقدند با پیشرفت در زمینه مهندسی، فناوری نانو و دندانپزشکی و دستیابی […]

دندانپزشکی معمولا با صرف زمان و گاه خراش های ناخوشایند با ابزارهای مکانیکی برای حذف پلاک از دندان همراه است. چه می شد اگر دندانپزشک بتواند ارتش کوچکی از رباتهای ریز را بطور دقیق و غیر مخرب برای حذف آن به کار گیرد؟
دانشمندان معتقدند با پیشرفت در زمینه مهندسی، فناوری نانو و دندانپزشکی و دستیابی به درک عمیق‌تری از ساختمان دندان، می‌توان ماشین‌های میکرویی و روبات‌های نانومتری نیرومند و متخصص را طراحی کرد و به وسیله آنها در ابعاد نانومتری به تعمیر و ترمیم بافت‌ها و دندان‌ها پرداخت. این روبات‌ها علاوه بر قابلیت انجام تعمیرات در سطح دندان، می‌توانند در موارد زیر نیز به دندانپزشک کمک نمایند.می توان گفت نانوربات ها بزرگترین آینده دندانپزشکی درفناوری نانو است.
امروزه ساخت ربات ها در ابعاد میكرو و نانو یكى از اهداف گروه هاى تحقیقاتى پزشكى و دندان پزشكى به حساب مى آید؛ به گونه اى كه جراحان آینده، شامل روبات هاى ریزى هستند كه وارد بدن ما مى شوند و كار خودرا بدون اینكه نیاز به باز كردن بدن
بیمار داشته باشند، از درون انجام مى دهند. در دندانپزشکی ربات هایى با قابلیت تعمیرا ت در سطح دندان است.
در سال‌های اخیر، ربات‌ها به شکل فزاینده‌ای به عنوان دستیار دندان‌پزشک در کارهای درمانی چون رووت کانال، ارتودنسی و همچنین تعلیم دادن به دانشجویان استفاده می‌شوند و سرعت ساخت آن‌ها، در چین، به دو برابر آمریکا رسیده است.
متخصصین چینی، چهار سال پیش به دلیل کمبود دندان‌پزشک خبره و خطاهایی که حین جراحی فک و صورت در این کشور شایع است، به فکر ساختن رباتی افتادند که جراحی ایمپلنت را بدون دخالت انسان انجام دهد. این ربات، طی چهار سال با همکاری بیمارستان دندان‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی ارتش در شهر شی‌آن (Xi’an) چین و انستیتوی ربات در دانشگاه بیهانگ (Beihang) شهر بیجینگ، ساخته شده و به تازگی، با ایمپلنت کردن دو دندان یک زن، اولین جراحی آزمایشی خود را انجام داده است.
کاشت ایمپلنت دندان به کمک ربات، با وجود مزایای تصویربرداری 3 بعدی و گردش کار دیجیتال، پیشرفت های اضافی در جراحی کاشت وجود دارد. جراحی به کمک ربات در حال حاضر انجام می شود. جراحی با کمک ربات خطاها در جراحی ها را کاهش داده و از جهت مته برای متخصصان دندانپزشکی کمک می کند. روبات ها عمل جراحی ایمپلنت دندان را با موفقیت انجام داده اند. آنها فقط نیاز به نظارت دندانپزشکان دارند. این فناوری به زودی در بسیاری از مراحل استاندارد مورد استفاده قرار خواهد می گیرد.
کارشناسان می گویند جراحی به وسیله ربات یا جراحی با کمک ربات اجازه می‌دهد تا پزشکان جراحی های پیچیده را با دقت بیشتری انجام دهند، اما برخی از سوالها همچنان باقیست که مثلا آیا این عمل ها امن هستند.