رعد رباتیک / مقالات

ربات آتش نشان

توسط | بهمن 16, 1400 | دسته‌بندی نشده | 0 دیدگاه

ربات یک ماشین است (به‌خصوص ماشینی که توسط کامپیوتر قابل برنامه‌نویسی باشد ) که می‌تواند مجموعه کارهای پیچیده‌ای را به‌صورت خودکار انجام دهد.ربات‌ها ممکن است توسط یک دستگاه کنترل خارجی، کنترل شوند یا این‌که دستگاه کنترلی در داخل آن‌ها قرار بگیرد. ربات‌ها ممکن است به‌گونه‌ای ساخته شوند که ظاهری شبیه به انسان داشته باشند اما […]
ربات یک ماشین است (به‌خصوص ماشینی که توسط کامپیوتر قابل برنامه‌نویسی باشد ) که می‌تواند مجموعه کارهای پیچیده‌ای را به‌صورت خودکار انجام دهد.ربات‌ها ممکن است توسط یک دستگاه کنترل خارجی، کنترل شوند یا این‌که دستگاه کنترلی در داخل آن‌ها قرار بگیرد. ربات‌ها ممکن است به‌گونه‌ای ساخته شوند که ظاهری شبیه به انسان داشته باشند اما […]

ربات یک ماشین است (به‌خصوص ماشینی که توسط کامپیوتر قابل برنامه‌نویسی باشد ) که می‌تواند مجموعه کارهای پیچیده‌ای را به‌صورت خودکار انجام دهد.
ربات‌ها ممکن است توسط یک دستگاه کنترل خارجی، کنترل شوند یا این‌که دستگاه کنترلی در داخل آن‌ها قرار بگیرد. ربات‌ها ممکن است به‌گونه‌ای ساخته شوند که ظاهری شبیه به انسان داشته باشند اما بیشتر ربات‌ها، ماشین‌هایی هستند که برای انجام کاری ساخته می‌شوند و ظاهر آن‌ها اهمیتی ندارد.
امروزه یکی از کاربردهای مهم ربات ها در محیط های خطرناک ، استفاده از آنها در حوادث آتش سوزی صنعتی همچون پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها و غیره است . در بسیاری از آتش سوزی هایی که روزانه به دلایل مختلف روی می دهند ، امکان دسترسی نیروی انسانی به تمامی نقاط و اقدام جهت خاموش کردن آتش وجود ندارد . در اینگونه حوادث ، هر لجظه امکان دارد نیروهای امداد و آتش نشان خود نیز گرفتار حریق و دیگر خطاهای احتمالی شوند .
امروزه رباتهای آتشنشان شامل تجهیزاتی بسیار مدرن هستند که قادر به مهار سریع آتش می باشند. اگرچه این رباتها به صورت خودکار به جستجوی منشا آتش می‌پردازند اما مسئول آتشنشان ها می تواند در فرایند مهار آتش کنترل ربات را از راه دور به دست بگیرد و به اطفاء حریق بپردازد.
رباتهای آتشنشان همچنین می توانند آتش را پیدا و آن را به کمک مکانیزم خاص تعریف شده، خاموش کنند. روی برخی رباتهای آتشنشان سنسورهای تشخیص مادون قرمز که از آتش انتشار می یابد، نصب شده و توسط این سنسورها محل آتش سوزی را تشخیص می دهد و سمت مادون قرمز حرکت می کند، در لحظه ای که به آتش می‌رسد توقف می کند و با کمک درپوش خفه کن یا آب آتش را خاموش می کند.
انواع رباتهای آتشنشان

ربات آب پاش توربینی
اولین رباتی که قصد معرفی آن را داریم، ربات آب پاش توربینی نام دارد. این ربات می تواند آب را تا فاصله 60 متر به صورت پودر بپاشد. هم اکنون این ربات در برخی کشورهای اروپایی در حال استفاده است.
ربات کرم حرارتی
دومین ربات که به کرم حرارتی مشهور است، به وسیله کنترل از دور قابلیت بالا رفتن از پله ها را دارد حتی می‌تواند برای جستجوی آتش، در داخل اتاق ها و فضای بسته حرکت کند و به خاموش کردن بپردازد.
ربات جت پک
در معرفی سومین ربات لازم است اشاره کنیم که این ربات، قابلیت حمل فرد آتشنشان را دارد و به جت پک معروف است. همانطور که از نام این ربات مشخص است، در آتش سوزی هایی که در ارتفاع رخ می دهند کاربرد فراوان دارد و می تواند با آتشنشان همراه شود.
ربات فایر آکس
رباتی با نام فایر آکس که به دلیل طراحی غول پیکرش، بیشتر برای فضاهای باز کاربرد دارد. این ربات یک تانکر آب را همیشه با خود حمل می کند و آب را با شدت هرچه تمام تر به سمت آتش می پاشد. این ربات نیز هم می تواند با آتشنشان همراه شود و هم با برنامه های تعریف شده، عملیات را انجام دهد و هم قابلیت کنترل از راه دور دارد.
اما جدا از تمامی ربات هایی که برای اطفاء حریق به کمک نیروهای آتشنشانی می آیند ماسک های هوشمند نیز جزو دسته رباتهای آتشنشانی طبقه بندی می شوند. ماسک ها در عملیات هایی که تنفس برای آتشنشان ها طاقت فرسا می شود، علاوه بر کار محافظتی که انجام می دهند توسط دوربین های حرارتی که روی آنها طراحی شده به آتشنشان کمک می کنند که منبع آتش را سریع تر پیدا کنند و به خاموش نمودن بپردازند.