رعد رباتیک / مقالات

گریپر

توسط | بهمن 16, 1400 | دسته‌بندی نشده | 0 دیدگاه

گریپر Robo-Grip یک گریپر ربات آموزشی است که می تواند در قسمت های مختلف ربات جهت برداشتن و گذاشتن قطعات به کار رود . گریپر ها در واقع نوعی محرک (Actuator) هستند .نتیجه ساعت ها تحقیق برای بهینه کردن طراحی یک گریپر که هم در عمل قابل قبول باشد و هم از نظر اقتصادی در امر […]
گریپر Robo-Grip یک گریپر ربات آموزشی است که می تواند در قسمت های مختلف ربات جهت برداشتن و گذاشتن قطعات به کار رود . گریپر ها در واقع نوعی محرک (Actuator) هستند .نتیجه ساعت ها تحقیق برای بهینه کردن طراحی یک گریپر که هم در عمل قابل قبول باشد و هم از نظر اقتصادی در امر […]

گریپر Robo-Grip یک گریپر ربات آموزشی است که می تواند در قسمت های مختلف ربات جهت برداشتن و گذاشتن قطعات به کار رود . گریپر ها در واقع نوعی محرک (Actuator) هستند .
نتیجه ساعت ها تحقیق برای بهینه کردن طراحی یک گریپر که هم در عمل قابل قبول باشد و هم از نظر اقتصادی در امر آموزش مقرون به صرفه باشد بالاخره منتهی شد به : RoboGrip . فوق العاده نیست ولی خیلی از کاستی ها را در زمینه آموزش جبران کرده و برای ایجاد خلاقیت و تنوع در آموزش رباتیک به ویژه در مقاطع سنی دانش آموزی مناسب و کارآمد است .
درجه آزادی ربات چیست ؟!
 تعداد درجات آزادی در یک ربات، در واقع تعداد محورهای حرکتی و گردشی است که یک مشخصه با اهمیت در قابلیت های عملکرد یک ربات خواهد بود ربات های با توالی عملیاتی محدود معمولاً دارای دو و یا حداکثر سه درجه آزادی هستند ولی ربات های با حرکت نقطه به نقطه و حرکت های پیوسته، پنج یا شش درجه آزادی دارند.
درجات آزادی در یک ربات ، با یک تابلوی کنترل ، به یک کامپیوتر دیجیتال متصل می شود که با سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی برنامه ریزی شده است ، ربات را برای ایفای وظایف کنترل می کند . در تصویر زیر تعداد درجات آزادی یک ربات گریپر را مشاهده می کنید که ۵ درجه آزادی دارد .
باید ربات های واقعی را باید از دست های مکانیکی که به صورت دستی کنترل می شوند،متمایز دانست . بازو های مکانیکی که از راه دور توسط انسان هدایت می شوند و قابلیت برنامه ریزی برای انجام عملیات خودکار را ندارند گاهی اوقات به اشتباه ربات خوانده می شوند. این اشتباه از آنجا ناشی شده که این بازوهای مکانیکی بعضاً شبیه ربات هستند و از قطعاتی مشابه تشکیل شده اند.
بازو های مکانیکی از راه دور توسط سیم یا ارتباط رادیویی کنترل می شوند. مثال های نمونه از بازو های مکانیکی عبارتند از:
بازو های مکانیکی که در آزمایشگاه ها برای نصب کردن قطعاتی که محیط خطرناک مانند رادیواکتیو  مورد استفاده قرار می گیرند .
بازو های مکانیکی را همچنین می توان برای کار در اعماق دریا و یا جمع آوری نمونه ها و اشیا از محیط های غیر قابل دسترسی مانند لوله های تنگ مورد استفاده قرار می گیرند .
در این دستگاه ها  اپراتور ، به دور از محیط کار بازوی مکانیکی یا ربات کنترل شونده با  تلویزیون و دوربین مدار بسته، نمای موقعیت کاری را مشاهده کرده و خواهد توانست به دقت عملیات را هدایت کند .
بازو های مکانیکی را می توان به صورت متحرک ساخت که چرخ هایی شبیه تانک دارند و می توانند در زمین های ناهموار جابه جا شوند. این ماشین ها را می توان به دست های مکانیکی با سه درجه آزادی یا بیشتر نیز مجهز نمود.
لذا آنچه که برای ما مشخص شد این است که ربات ها قادر هستند خودشان یک برنامه از پیش تعیین شده را انجام بدهند که این کار عموماً تکرار پذیر است اما بازو های مکانیکی باید توسط یک شخص کنترل شوند . 
مکانیزم های گریپر (پنجه رباتیک) هم می توانند برنامه ریزی شوند و یک کار مکانیکی را انجام بدهند و هم می توانند توسط شخص از راه دور کنترل شوند .